POMOC CAŁODOBOWA: 667 841 367

ul. Poznańska 2, 62-800 Kalisz

slider

Ekshumacja

Ekshumacja jest skomplikowanym procesem, polegającym na przeniesieniu ciała lub szczątków Osoby Zmarłej z jednego grobu do drugiego. Takie działanie wykonuje się najczęściej także z takich powodów, jak likwidacja nekropolii, dochodzenie w sprawie sądowej lub indywidualnej prośby rodziny Osoby Zmarłej. Bardzo często najbliższa rodzina pragnie, aby Zmarły został przeniesiony na cmentarz znajdujący się bliżej ich miejsca zamieszkania, aby łatwiej było zadbać o grób.

Niezależnie jednak od powodu przeniesienia ciała, każda ekshumacja musi zostać wykonana zgodnie z prawem oraz przepisami sanitarnymi. Mamy odpowiednie doświadczenie, które pomaga nam sprawnie przeprowadzić tę delikatną usługę. Dysponujemy również specjalistycznym sprzętem, który pozwala na wykonanie ekshumacji w sposób bezpieczny dla środowiska i otoczenia.

 

ekshumacja w kaliszu

Przepisy i procedury

Odpowiednie procedury związana z przeniesieniem zwłok zależą od tego, ile minęło czasu od pogrzebu. Jeżeli ciało uległo całkowitej mineralizacji, personel wydobywa szczątki, które następnie umieszcza w skrzyni ekshumacyjnej. W przypadku ekshumacji, która odbywa się przed upływem 20 lat, trumnę ze zwłokami umieszcza się w specjalnej metalowej trumnie ekshumacyjnej. Zgodnie z prawem każda ekshumacja może zostać wykonana wyłącznie pod okiem Inspektora Sanitarnego, w terminie od 16 października do 15 kwietnia w godzinach rannych.